Resevanje iz vode


Tapasztalatok a szlovén vízimentői és elsősegély tanfolyamokról.

Mivel tavaly ellógtam a Sočán dolgozáshoz egyre kötelezőbb szlovén vizsgát az idén magyarként egyedül voltam kénytelen teljesíteni. Mondanom sem kell, nemhogy az információszerzéssel, még a jelentkezéssel is nehezen boldogultam, mindenesetre ismerősökön keresztül sikerült megtudni amit kell, így elveszve ugyan, de ott voltam a nyitányon.

Az elveszettségem hamar elmúlt, ahogy elkezdődött a tanfolyam. Hihetetlen, hogy teljesen ismeretlen emberek önzetlen segítsége mennyit tud jelenteni akkor, ha igazán szüksége van rá valakinek. Én nagyon pozitívan csalódtam a szlovénekben, de úgy általában az emberekben is. Céges és kormányszinten ugyan lehet, hogy megy a köpködés a magyarokra, de tévhit az, hogy ez személyes, egyéni szinten is így lenne. Ott voltam, mindenki tudta rólam, hogy magyar vagyok, és hogy magyar cégnél dolgozom, és mindezek ellenére olyan nyitottak és segítőkészek voltak, hogy már néha ennek a miértjén is elgondolkoztam. Egyik alig ismerősnél aludtam, mások hoztak-vittek, fordítottak nekem, körbemutatták a fővárost, beszámoltak az aktuális eseményekről és a többi és a többi.

A vízimentői tanfolyam igazán jól szervezett, részletes, alaposan felépített és időben pontos volt. 7 azaz hét nap alatt (és ennyi pénzért) mondjuk lehet is. Napi átlag 6 óra tanfolyás, ennek úgy a harmada elmélet (egyeseknek intenzív szlovén nyelvtanfolyam), harmada kötéltechnika, illetve napi 3 óra gyakorlat a vízen. Rövid tematika:

1. nap: irányított aktív és passzív úszás, limányba ki-, sodorba beúszás, traverz
2. nap: dobókötél használata zsákból, kézből, kötél összegyűjtésének végtelen változata
3. nap: kontakt mentés kötéllel és anélkül
4. nap: sziklára szorult ember mentése a partról kötéllel, illetve ráúszással
5. nap: mentés úszó eszköz (raft) használatával, különböző kötéltechnikákkal
6. nap: függőleges mentés (kanyonból), az eddig tanult technikák szituációs alkalmazása
7. nap: folyamatos aktív mentés, versenyszituáció, több úszó ember

A nyolcadik napon lett volna a vizsga, de az idén azt a rendszert vezették be, hogy amíg nincs meg valakinek minden szükséges papírja és igazolása, addig nem mehet el vizsgázni. Még az sem zavarta őket, hogy márciusban a kevés jelentkező miatt nem indult az eü, az áprilisi pedig a rákövetkező héten volt. Mondjuk szerintem ez szigor annak is köszönhető, hogy a tavalyi vizsgázók közül többen is vannak, akik azóta sem küldték el a megígért igazolásokat. Sokan a medencés úszás felmérésen buktak el. Előfeltétel volt ugyanis 20 méter víz alatti, illetve 200 méter gyors 4 perc alatti leúszása. A 15 jelentkezőből ez 7 embernek sikerült. A többieknek nemcsak a 4 perccel, hanem még a 200 méterrel is gondjuk akadt. Szóval kellő jelentkező hiányában a vizsga csak május végén lesz majd megtartva.

A tanfolyamon kicsit úgy éreztem, hogy már-már elveszünk a tudományos kötélrendszerekben, míg a mindennapi mentéseket meg alig gyakoroljuk, de aztán az utolsó nap giga mentései részben kárpótoltak. Az előadó Urbán profizmusa igazán magas szintre emelte ezt a hét napot. Mindemellett nagyon közvetlen, és nyitott volt az új dolgokra, ötletekre. Percre pontosan kezdődött minden, a legjobb felszereléseket biztosította a tanfolyamhoz, a kötéltechnikákban való jártasságát pedig úgy bizonyította, hogy miután megmutatott 2-3 módot egy-egy csomó megkötésére, megmutatta, hogy hogyan lehet mindezt egy kézzel is megcsinálni, ha a másik kezed éppen foglalt lenne. Ja, és az első délután megkérdezte, hogy hogyan kell kiejteni a nevemet. Szóval le a kalappal.

Az elsősegély tanfolyamra ez a profizmus már sajnos nem volt jellemző. Értendő ez a kezdések pontosságára és a szervezettségre. Ennek és a szlovén nyelvű előadás ellenére sikerült sok olyat is megtudjak, amit pl az EFR tanfolyamon nem. A háromnapos tanfolyam több mint a fele gyakorlattal telt, ezalatt volt mesterséges lélegeztetés, CPR felnőttön, gyereken és csecsemőn, oxigénpalack és különböző lélegeztető maszkok, automata defibrillátor használata, sebkötözés, törés és húzódás fixálása, gerincsérült mozgatása. A tanfolyam elméleti és gyakorlati vizsgával zárult, amit a temérdek gyakorlás után nem volt nehéz abszolválni.

Végül néhány hangulatkép, csomózás és kötéltechnika.

karaly